Üretim Tesislerimiz

Gemlik Zeytin ve Turşu Fabrikası

Peynirci Baba’nın Bursa Gemlik’teki zeytin, turşu ve gurme ürünler fabrikası; 18.000 metrekarelik açık ve kapalı alanda yer alır. Siyah zeytin, yeşil zeytin, turşu çeşitleri ve gurme ürünlerin üretimi yapılmaktadır.

Uzman ziraat mühendislerimiz tarafından Gemlik, İznik, Mudanya, Orhangazi, Manisa ve Akhisar Bölgesi’nden toplanan zeytinlerimiz, Gemlik’teki depolama tesislerimizde zeytin ustalarımızın gözetiminde olgunlaştırılma süreçlerini doğal sürelerinde tamamlarlar. Gıda mühendisleri kontrolünde Türk damak tadına uygun şekilde lezzetlendirilerek çeşitli ambalajlara ve kalibrelere göre paketlenirler.

67.000 m2

Toplam Alan

2009'dan beri

Faaliyetteyiz

Çanakkale Peynir Fabrikası

Peynirci Baba’nın Yöre, Yöre Gurme, Peyşah ve Peynirci Baba markalı peynirlerinin üretimi Çanakkale Eceabat’ta bulunan peynir fabrikasında yapılır. Fabrikadaki üretim, Çanakkale Yarımadası’ndaki harika bitki florasına sahip orman içi meralarda, serbest dolaşımlı açık doğal barınaklarda elde edilen sütlerle yapılır. Peynirci Baba Peynir Fabrikası; ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi ve Helal Sertifikalarına sahiptir.

Peynirci Baba mağazalarında satışa sunulan Ezine beyaz peyniri, eski kaşar, taze kaşar, İzmir tulum peyniri, köy peyniri, lor peyniri ve diğer benzer çeşitler Çanakkale Peynir Fabrikası’nda uzman gıda mühendisleri gözetiminde hazırlanarak müşterilere ulaşır.

112.000 m2

Toplam Alan

2012'den beri

Faaliyetteyiz

Kartepe Süt ve Süt Ürünleri Fabrikası

Hayatımızın temel besin kaynağı süt ve süt ürünlerini, tüketicilerimize besin değerinden ödün vermeden; hijyenik koşullarda ve ekonomik fiyatlarla ulaştırma amacıyla kurulmuştur. Peynirci Baba Kartepe Süt ve Süt Ürünleri Fabrikası, günlük süt, kaymak, yoğurt, ayran, tereyağı üretimi yapmaktadır. Fabrikamız; ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi ve Helal Sertifikalarına sahiptir.

Kartepe Süt ve Süt Ürünleri Fabrikası’nda üretilen ürünler, alanında uzman gıda mühendisleri ile Türk damak tadına uygun şekilde geleneksel tatları bozulmadan üretilir.

67.000 m2

Toplam Alan

2009'dan beri

Faaliyetteyiz